A mindennapi élet digitalizálódása a könyvekre, így a klasszikus történetmesélésre is nagy hatással van. A piacon megjelenő eszközök, a tudomány és tudáskommunikáció olyan új, hatékony formája előtt nyitották meg a kapukat, amelyek lehetővé teszik a tartalom-átadás interaktív formáját, az eddig passzív olvasót a történet aktív résztvevőjévé, a narratíva alakítójává téve.
A cél olyan olvasói élmények megteremtése, amely a tartalmakat a lehető leghatékonyabb és egyben legszórakoztatóbb módón adják át. Az ezt kiszolgáló eszközök és módszerek kialakítását kísérő kérdésekre keressük a laborban kivitelezett projekteken belül a választ.
A Madárszó egy elsősorban gyereknek létrehozott táblagépes alkalmazás. Fejleszti a zenei memóriát, a hallást és a kottaismeretet. Játékos formában nyújt segítséget a szolmizáció megismertetésében, a célcsoport felhasználói szokásainak figyelembe vételével. A játékosnak egy madárcsaládot kell egy ötsoros távvezetékekre ültetnie, így ösztönözve a madarakat éneklésre. A madarakat úgy kell elhelyezni, hogy egy előzőleg hallott-látott dallamot kottázzanak le. Játék közben lépésről lépésre sajátíthatjuk el a zene és a kottaírás alapjait, miközben a feladatok egyre nehezülnek. Az elsősorban kisiskolásoknak szánt applikáció hasznos pedagógiai segédeszköz lehet zeneiskolákban, szolfézs- és hangszeres tanároknak, vagy akár a zene iránt fogékony felnőttek számára is.
Elkészült a MOME TechLab legújabb interaktív meséje Szörnyek Háza címmel.
Sok közismert mesének elkészítették már az interaktív adaptációját, a MOME TechLab azonban most fordított a gyakorlaton és felkért egy meseírót, hogy gondoljon ki egy történetet kifejezetten tabletre.
A MOME TechLab első interaktív mesekönyve azzal a céllal készült, hogy kitapasztaljuk az új műfaj lehetőségeit és a jó tervezés elveit.
A Labor egyik kutatási témája az interaktív mese. Az új érintőképernyős, kézbesimuló eszközök sok lehetőséget adnak arra, hogy - az olvasó, vagy éppen még olvasni sem tudó gyerek aktivitása nyomán, vagy automatikusan - megelevenedjen az illusztráció. Milyen a "jó" interaktív mese? Hogyan segíthetik - vagy éppen ronthatják - az interaktív lehetőségek a mesélés élményét, az olvasás megkedvelését, a szövegértést? Milyen lehet a mozgó illusztráció stílusa? Ilyen kérdésekre keressük a választ, hogy kiderítsük az új műfaj lehetőséget.
Az applikáció 2014 május 24-étől öt hónapon át kiállításra kerül a Mesemúzeumban, ahol a látogatók szabadon kipróbálhatják.
Ez egy különleges könyv. Lehet nézegetni a képeket, mint bármely más könyvben - de ha egy számítógép kamerája is látja a képet, akkor meg is szólal a mellette szereplő Bors néni dal. Persze csak akkor, ha a számítógépen fut az a program, amit kifejezetten erre a célra készítettek.