logo
MagyarEnglish

Virtuális bizalom

Interdiszciplináris kutatási projekt a Média Intézet és a Kreatív Technológia Labor szervezésében, 4 kredit, honlap: készül

 

Mindennapjainkat behálózzák a virtuális tranzakciók és kapcsolatok: kártyával vagy online fizetünk, webshopban vásárolunk, digitális kódokkal léphetünk be munkahelyre, lakásba, férhetünk hozzá saját és mások adataihoz. A webről, Wikipédiáról szerzünk ismereteket, sokféle közösségi portálon osztjuk meg magunkat a többé vagy kevésbé korlátozott barátok körével.

 

Virtuális világokban élünk akár több identitással is, de a saját egészségi vagy cégünk pénzügyi állapotának változása is digitálisan elérhető valahol, valakik által. No és itt a WikiLeaks …

Mindezek számon tartása, kezelése kaotikus, idegesítő és messze nem biztonságos — számoljuk csak össze a sok kódot és jelszót amivel operálunk. Ám a technikai problémákon túl az alapvető kérdés az, hogy nem tudjuk, hogy kikkel is üzletelünk, csevegünk – mennyire bízzunk meg az azonosító mögötti valós vagy virtuális személyben, szolgáltatóban, információban.

A kutatási projekt keretében ilyen és ehhez hasonló a problematikákat járunk körül. A jövő szinte korlátlan technológiai lehetőségeinek elébe menve keressük a megoldandó problémákat, teszünk javaslatokat. A projekt lényege a kutatás, a kérdésfelvetés, alternatívák vázolása. Mi a bizalom? Hogyan működik két ember, vagy egy honpolgár és az országa között? Hogyan manifesztálódhat virtuális világunkban? A közösségi tudás és portálok világában hogyan verifikálható a bizalom? Mit adjon ki magáról valaki, saját vagy alternatív virtuális énjein keresztül, kiknek, miként? Mi lenne a megoldás a mai jelszódömpingre?

 

A projektbe nyitott szellemű, a téma iránt érdeklődő, aktív kutatásra képes hallgatókat várunk, bármilyen, gyakorlati vagy elméleti képzési szakirányról.

A projekt három fázisból áll:
  • problémafelvetés, közös brainstorming (MOME-s és külső előadókkal)
  • egyéni kutatás, javaslatok
   • néhány kiválasztott tematika kidolgozása, esetleg prototípus készítése, dokumentálás és prezentáció

A projekt nyilvános előadással zárul, melynek célja az is, hogy egyes javaslatok

célzott kutatás-fejlesztési együttműködés keretében meg is valósuljanak a jövőben, nemzetközi informatikai szakmai partnerrel.
Vezető oktatók: Ruttkay Zsófia (Kreatív Technológia Labor), Koós Pál (Formatervezés), Mohácsi András (Plasztika), Váró Péter (Formatervezés) és külső meghívottak

Hely és idő: első megbeszélés január 31., 10:00 “A” épület 10-es terem, ahol a további menetrendet rögzítjük
Kredit: 4

Jelentkezés:
Ruttkay Zsófiánál < Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. >
Mohácsi Andrásnál < Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. >