A XXI. század múzeuma, teljesen új élményt nyújtva képes bekapcsolni célközönségét a tudásmegosztás áramkörébe.
Az új technológia múzeumi alkalmazásának létező példáit elemezve és felhasználási módjait kutatva foglalkozunk digitális technikára épülő múzeumi projektek tervezésével; nem csupán elméleti szinten: valós múzeumi partnerekkel szorosan együttműködve foglalkozunk intézetspecifikus kérdésekkel.
Munkánk a feladatfelvetéstől a kivitelezésig terjed, gyakorlatban is alkalmazva az interdiszciplináris munkaelveket.
Múzeum 2.0 - digitális technológiák a jövő múzeumában címmel rendez egész napos szakmai konferenciát a technológia múzeumi megújulásban játszott szerepéről a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Kreatív Technológia Laborja (MOME TechLab) április 26-án a Design Terminál és a Liget Budapest közreműködésével.
Részletek, az előadások anyagai és videók a konferencia weboldalán:
2015 tavaszán negyedik alkalommal került meghirdetésre a MOME Digitális Múzeum kurzusa, melynek során a tervező- és menedzserszakos hallgatók a BME programozó hallgatóival közösen gondolták újra a múzeumi tér, a kulturális örökségünk és a digitális technológiák adta lehetőségeket. Idén is a Zsidó Levéltár volt a kurzus fő szakmai partnere, tovább folyt a II. világháború előtti budapesti zsidóság életének, örökségének feltérképezése, és az eredményeket ez alkalommal is érdekes és izgalmas módon tálalták.
A Néprajzi Múzeum kiállítóterének közepén egy fehér asztal áll, körötte 6 szék. A MOME TechLab interaktív installációja a vendégvárás gesztusával a mélyebb megismerés lehetőségére is invitál. Az asztalra vetülő szöveg arra ösztönöz, foglaljunk helyet, legyünk résztvevői egy bensőséges eseménynek. Az itt megjelenő rövid animációk a szombat eljövetelének otthoni rítusait mesésélik el. A látogatók egy öttagú család és vendégük esti ünnepét ismerhetik meg. A "Kő kövön" című időszaki kiállítás a magyarországi vidéki zsidóság mindennapjait mutatja be.
A Néprajzi Múzeum és a MOME TechLab együttmüködésének eredményeként az immáron 185 éves egyleti könyv "életre kelt". A "Kő kövön" című időszaki kiállítás első, kuriózumnak számító tárgya, a pápai betegsegélyező egylet adománygyűjtő könyve. Első bejegyzése 1829-ből való. A könyv a zsidó közösség egyik fontos jótékonysági szervezetének munkájába nyújt betekintést, mostmár szinte fizikálisan is lapozható, a legapróbb részletekig tanulmányozható.