A DIMU 2013-2014 kurzusán a Zsidó Levéltár számára készült projektek
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Digitális Múzeum kurzusa a 2013/14 tanévben harmadik alkalommal hívta közös munkára a MOME tervezőművész és menedzser, valamint a BME programozó hallgatóit. A kurzussal együttműködő nagymúltú múzeumok és kulturális intézmények által felvetett „problémákra” interdiszciplináris hallgatói csapatok keresik a választ, a mai digitálsi technológiákat kiaknázva. A feladatuk igen összetett: a hallgatóknak nem csupán fel kell ismerniük a közönség változó igényeit, de hidat kell építeniük a befogadók és a kiállításokat szervező intézmények között is. Ráadásul mindezt egy olyan munkafolyamat során, mely mindnyájuknak új: a két egyetem eltérő habitusu hallgatóknak gördülékenyen és hatékonyan kell együttműködniük.
Idén a Magyar Zsidó Levéltár volt a kurzus egyik szakmai partnere. Egy levéltárról általában is az a kép él az emberekben, hogy ott halott dokumentumok porosodnak, melyek csak szakembereknek jelenthetnek valamit. Nos, a hallgatók ezen a képen akartak változtatni. Egy esküvőt megörökítő némafilmtől egy elfeledett pesti temetőn át a gasztronómiáig terjedő témákat kutattak és interpretáltak. Olyan interaktív alkalmazásokat terveztek, melyek a szélesebb közönséget a helyszínen vagy egy virtális felületen bevonják a nyomozás izgalmába, hogy így fedezzenek fel a zsidó örökséggel kapcsolatos tényeket. A projektek, melyek mind a legkorszerűbb digitális technológiákat alkalmazzák, arra hivatottak, hogy sokrétűen bemutassák a II. világháború előtti budapesti zsidóság életét, és így közelebb hozzák a hajdani és mai zsidó közösséget a társadalom egyéb csoportjaihoz.
A projektek
|
Zoner
Török Marcell, Tarr Kálmán, Krolikowski Dárius, Domonkos Fruzsina, Horváth István (BME)
A szinte teljesen elfeledett Salgótarjáni úti temetőben rendkívüli építészeti emlékekre bukkan a látogató, melynek a kultúra, a politika és a korabeli hitélet jeles alakjairól üzennek. A mobiltelefonos alkalmazás a helyszínen képekkel, videóval eleveníti fel az elhunytak emlékét egy vezetés, vagy egy felfedező kvízjáték formájában.
TOVÁBB
|
|
Zsinagóga anno
Krob Hajnalka, Földi Viktor, Karasz Dániel (MOME TechLab)
A Dohány utcai zsinagóga minden padjáról tudjuk, hogy mikor ki bérelte. Ezzel a webes alkalmazással bárki rákereshet nevekre, követheti egy-egy család helyét az évtizedeken át. Az egyes személyekről -ahol sikerült anyagot találni- fotók és rövid történetek mesélik el, ki is volt az, aki anno az adott helyet elfoglalta.
|
|
Digitális terített asztal
Alpern Linda, Merényi Zita, Nógrádi Nelli, Papp Laura, Rodostyán Bertalan, Pap Ákos (BME)
A zsidó étkezési szokások és a hozzájuk kapcsolódó hétköznapi és ünnepi hagyományok játékos bemutatására törekszik ez az interaktív, digitális alkalmazás. Egy érintőképernyős asztal köré ülve, játszva ismerhetjük meg az étkez szabályait és a mögöttük rejlő kulturális tradiciókat.
|
|
Receptkönyv
Karakas Alexandra, Fórizs Diána, Balla Dániel
A projekt célja egy, a XIX-XX. század fordulójáról származó pesti zsidó receptkönyv életre keltése. A Levéltárban őrzött ódon füzetecskében az egykori háziasszony főleg befőttek, gyümölcslevek, felfújtak és sütemények receptjeit jegyezte le. A MOME csapata most újra elkészíti ezeket. A recepteket képekkel, videőval illusztrálva a weben és egy képeskönyv formájában osztják meg az érdeklődőkkel.
|
|
Rejtélyes esküvő
Fazekas Fanni, Szurdi Judit, Tombor Dániel (BME)
Egy megbarnult családi némafilmen egy elegáns esküvőt örökítettek meg. Kik a szereplők, mikor és hol történt a házasságkötés, milyen a menyasszony ruhája? Hasonló kérdésekkel deríthetik ki a film titkait a látogatók a levéltári látványraktár bejáratánál elhelyezett táblagépeken futó alkalmazás segítségével, sőt arra is fény derül, hogyan végződött a házasság.
|
Tanárok: Dr. Bényei Judit és Dr. Ruttkay Zsófia (MOME), Dr. Forstner Bertalan (BME AUT)
Szakmai konzulensek: Toronyi Zsuzsanna (MILEV), Klein Rudolf
Kontakt:
Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
|